недеља, 29. април 2012.

CorelDraw


Ovaj blog će vas uvesti u osnove CorelDraw-a.


Blog je namenjen svima koji žele da nauče osnove CorelDraw-a.

Sve veća upotreba blogova, radi nastavnih aktivnosti iziskuje potrebu za davanjem nekih napomema sa stanovišta korisničke podrške za novopristigle korisnike ovog vida socijalne interakcije učesnika u nastavi, posebno onoj koja se odvija korišćenje novih IT tehnologija. Tekst je namenjen i učenicima i nastavnicima koji planiraju da koriste blog u okviru predviđenih nastavnih aktivnosti.

                                                          
Od svih paketa za crtanje koji danas mogu da se pronađu na trzistu, Draw je najprodavaniji. Jedan od najvažnijih razloga za njegovu popularnost jeste njegova mnogostranost. Ovaj moćan paket  podjednako dobro zadovoljava i potrebe onih koji se crtanjem bave kao hobijem, kao i profesionalne zahteve u proizvodnom okruzenju. Interfejs Draw-a može da se prilagodi tako da radi onako kako i Vi radite. Možete da menjate postojeće i da pravite nove palete sa alatkama, menije i usidrene palete. Ukratko, možete da dizajnirate i da pravite sopstveno okruženje da bi rad s Draw-om bio kreativniji i produktivniji.
Ako u radu koristite više platformi, prepoznaćete u programu Draw mnoge alatke i mogućnosti. Većinu mogućnosti i alatki možete da prilagodite svojim zahtevima i potrebama, čime sebi otvarate nove puteve. Neverovatno je koliko je ovaj program krcat raznim mogućnostima, te postoji mnoštvo načina na koje se te alatke i mogućnosti mogu koristiti pri postizanju zadivljujućih vrhunskih rezultata. Prelaskom sa prethodnih verzija Draw-a na verziju 11, primetićete da iako je interfejs programa nov, poseduje alatke i mogućnosti na koje smo već odranije navikli.
Takodje u Draw-u postoji čitav sistem alatki koji predodređen najnovijim danačnjim trendovima, elektronskom izdavaštvu, World Wide Web-u.
Preduslova za korišćenje Draw-a je poznavanje rukovanja mišem, i osnovno znanje za korišćenje Windows-a 98, ME, 2000, XP.
Kombinovanjem moći, brzine čirokog spektra mogućnost, Draw zadovoljava potrebe različitih zanimanja kao što su: dizajneri, slikari, stručnjaci za pripremu čtampe, nastavno osoblje, dizajneri Web prezentacija, izdavači, štampari, inženjeri, multimedijalni umetnici, grafičari, studenti.
Pokretanje Draw-a je krajnje jednostavno, ono se ne razlikuje od standardnih procedura, konkretno i Draw se nalazi u meniju: Start/Programs/Corel Graphic Suite 11. U zavisnosti od brzine kompjutera sa kojeg pokrećete Draw, od njegovog pokretanja pa do konačnog prikazivanja na ekran, može da prođe podosta vremena, ali to Draw koristi za učitavanje podataka koji su mu potrebni i inicijalizaciju viče svojih elemenata za crtanje.
Pored osnovni elementi Draw-a, na primer naslovna linije i trake za pomeranje sadržaja, koji su zajednički za većinu aplikacija pisanih za Windows, ceo paket Corel poseduje specifične elemente kao što su okviri da dijalog, pokretne i usidrene palete.
Tu spadaju:
CorelDRAW 11 je verzija Draw-a koja se najlakše koristi od svih koje postoje. Ipak, to nije postignuto na račun snage. Ovaj program sadrži mnočtvo novih mogućnosti i poboljšanja. U nekim slučajevima, nove mogućnosti zamenile su dva ili više elemenata iz ranijih verzija Draw-a. To znači da je CorelDRAW 11 ponovo izgrađen na starim temeljima. On je projektovan tako da obezbedi više slobodnog prostora na ekranu, a da istovremeno ponudi snažnije alatke. Na taj način došlo se do najbržeg i najmnogostranijeg paketa za crtanje koji se nalazi na tržištu.
Mogućnosti za crtanje u programu Draw zasnivaju se na vektorskoj grafici. Za razliku od programa za obradu rasterskih slika (bit mapa), kao što je Adobe Photoshop, ili Corel Photo-Paint, koji se zasnivaju na pikselima, vektorskim slikama može da se manipuliše i da im se menja veličina a da se pri tom ne gubi kvalitet slike. Kako je u potpunosti usaglašen sa tehnologijom OLE, Draw omogućuje da se razmenjuju datoteke i informacije sa drugim aplikacijama koje podržavaju OLE, a da pri tom ne morate da koristite filtere za uviženje i izvoženje (Import/Export).
Naravno Corel nije striktno namenjen za vektorsko crtanje. Kao što programi namenjeni za crtanje rasterskih slika poseduju module za vektorsko crtanje, tako i CorelDraw 11 ima mogućnost da manipuliše i radi sa raster (bit mapiranim) slikama, World Wide Web prezentacijama, ali sve to u odredjenim granicama. Glavna upotreba Draw-a je u vektorskoj grafici, crtanju koji se ne zasniva na pikselima, već na vektorskim slikama, slikama koje su zasnovane na vektorima, i koje ne gube kvalitet prilikom menjanja veličine.




Kada pokrenemo CorelDraw 11 iz start menija, posle nezaobilaznog relativno kraćeg vremena, Draw nas dočekuje sa već dobro poznatim Welcom prozorom koji izgleda ovako:

A u njemu imamo mogućnost da selektujemo kao ćemo početi svoj crtež:
New Graphic (Novi papir)
Open Last Edited
(Otvaranjem poslednjeg dokumenti koji smo obradjivali u Draw-u; kada pokazivačem miša pređemo preko ove ikonice, u donjem levom uglu prozora Welcome, pojavljuje se ime dokumenta sa kojim smo poslednji put radili) Open Graphic (otvaramo već postojeći crtež posredstvom browse prozora).

Template (omogućava izbor šablona koji će se koristiti kao osnova za crtanje)


CorelTUTOR (pokreće se aplikacija TUTOR, koja nas vodi kroz niz vežbi pomoću kojih se lako uči korišćenje u programu CorelDRAW 11)What’s New? (detaljno predstavlja nove mogućnosti koje se mogu naći u Draw-u). Biranjem opcije New Graphic, CorelDraw 11 prikazuje svoj osnovni prozor za rad koji izgleda ovako: Kao što je već gore pomenuto, Draw se sastoji iz naslovne linije:
File, Edit, View, Layout, Effects, Bitmaps, Text, Tools, Window, Help, (menu bar) i traka za pomeranje, što je zajedničko za većinu aplikacija pisanih za Windows okruženje.

Pored menu bar-a, uDraw-u se srećemo sa: 
Status bar, Standard bar, Property bar, Toolbox,  Onscree


                                                    
                          
Pored ovih bara koje nam Draw svojim default podešavanjem nudi uključene, nama ostavlja da odlučimo da li želimo da uključimo ostale barove kao što su:



Standard Bar


Standard bar je u suštini bar koji je sačinjen od prečica (shortcuts) iz menu bar-a a to su:




New (CTRL+N)- otvaranje novog papira, isto što i New Graphic u Welcome prozoru;

Open (CTRL+O)-otvaranje već postojećeg dokumenta, preko Open Drawing prozora, isto čto i Open Graphic u Welcome prozoru; moguće je otvoriti veći broj prozora, radi copy / paste operacija, ali nam je količina otvorenih prozora ograničena samo količinom memorije koju poseduje naš kompjuter.
Save -(CTRL+S) -memorisanje crteža koji je trenutno prikazan (otvoren) preko prozora sličnim prozoru za otvaranje dokumenta.

Print -(CTRL+P) -otvara Print prozor koji nam omogućava štampanje rada, uz mnogobrojna podešavanja kao što su kvalitet, način na koji će se štampati, odabiranje štampanja jedne ili više stranica, broj primeraka, mogućnost štampanja separacija (veoma korisno u štamparijama, konkretno radi se o odvajanju boja na  osnovne: tri color -Cyan plava, Magenta crvenkasta, Yellow žuta, i Black crna, tu je i veoma korisna funkcija koja nam u vidu Issue-a skreće pažnju na greške u crtežu, koji se kasnije prilikom štampanja mogu javiti kao problem;


Cut (Ctrl +x) / Copy (Ctrl+c) / Paste (Ctrl+v)- veoma važne tri funkcije koje nam pruža kako Windows u svim svojim aplikacijama, tako i programi koji su u njegovom sklopu, pa i Draw programi; Cut, Copy i Paste funkcije se mogu primeniti na svakoj vrsti podataka, a u CorelDraw-u ove funkcije služe za slike, jer Draw sve vidi kao sliku; Ove tri veoma bitne funkcije služe za komandovanje našom Ram memorijom, naime Cut i Copy operacije ubacuju odredjeni podatak, u našem slučaju neku sliku ili objekat, u internu memoriju, a Paste nam to što želimo, to što smo označili (selektovali), pomera ili kopira (ostavljaući original na svom mestu), u zavisnosti čime smo podatak ubacili u memoriju sa Cut ili Copy.
Undo (Ctrl+z), Redo (Ctrl+Shift+Z) - Takođe kao i Cut, Copy, Paste, Undo i Redo su funkcije koje srećemo u većini aplikacija, i nezavisno od vrste programa ili njegove namene, ove funkcije služe za vraćanje (Undo) korak unazad ili (Redo) korak unapred.
Import (Ctrl+i) / Export (Ctrl+E) -Import i Export, ne tako retke funkcije u Windows aplikacijama, koje služe za ubacivanje (Import), i isto tako za izbacivanje (Export) objekata u naš dokument (crtež).
Zoom -polje za zumiranje, nema veze sa kvalitetom, ili realnom veličinom crteža - objekata, koristi samo pri boljem snalaženju u sitnim detaljima određenog crteža.



Corel Online -pokreće usidrenu paletu ‘’Web Connector’’, koja pruža mogućnost online povezivanja sa home page-om proizvođača, koristi za registraciju korisnika,  download-ovanje dodatnih filtera, ‘’trikova’’, tutora, a može se i preko nekog Internet Browsera otići na prezentaciju www.designer.com i uraditi isto. Ovo je samo primer kako je i Draw, koji je program namenjen isključivo grafičkim operacijama, veoma dobro integrisan čak i sa najnovijim Internet trendovima. Ova usidrena paleta poseduje, kao i najveći net browseri, komande kao što su Back, Forward, Stop, Reload, Favourites, Print, koje koriste isključivo za komandovanje prezentacijama.

Property bar

Property bar je paleta koja je interaktivna mogućnost Draw-a i menja se u zavisnosti od izabranog objekta i alatke. Ako bi na primer izabrali neki textualni objekat, u paleti Property  se javljaju komande za preoblikovanje i formatiranje texta. Property bar se kao i sve palete u CorelDraw-u mogu prikazivati, sakrivati, povećavati, smanjivati, i pomerati. Zatvaranje kao i menjanje 


veličine  Property palete korisno je ako nam je u prozoru za crtanje potrebno viče prostora, ili ako ovu paletu treba da uklonimo sa jednog dela crteža. Ako na primer nije selektovan ni jedan objekat , ni jedna alatka, Property bar će izgledati ovako:

Paper Type/Size -nezaobilazno podešavanje formata i veličine papira, default je Letter, ali se može postaviti i na primer A4 format kao default. Obuhvaćeni su svi standardi polazeći od A, B, C, Photo card, pa sve do Web page veličina.
Paper Width & Height -ako nam ne odgovora ni jedan od mnogobrojnih standarda papira ponuđenih u Paper Type formatiranju, možemo veličinu papira prilagoditi svojim potrebama i u jedinicama koje nama odgovaraju.
Portrait Landscape -određuje položaj papira, horizontalni ili vertikalni.


Set Default -kada izaberemo sve osobine papira, klikom na ovo dugme postavljamo trenutna podešavanja kao Default, što znači da će ovako izgledati papir svaki put kada otvorimo nivi dokument.
Units -služi određivanju jedinice u kojima će CorelDraw prikazivati sve svoje merne parametre.
Nudge offset -određuje veličinu pomeraja izraženu u jedinici koju smo prethodno odredili u Units odeljku.
Duplucate distance -određuje razdaljinu od matičnog (originalnog) objekta do kopiranog (prilikom dupliranja), posebno se unose parametri po x -osi i y osi.
Snap to grid /guidelines /object (Ctrl+Y) -uključivanjem ove funkcije određujemo da li da se, objekti koje pomeramo po prostoru za crtanje, lepe za imaginarne  linije / tačkice /objekti koje unapred predefinisani, a nevidljive štampač služe samo kao pomoć pri postavljanju objekata.

Property bar služi, kao što je pre rečeno svakoj alatci na ponaosob, jer pri selektovanju neke alatke, ova paleta prilagođava svoj izgled tako da proširi funkcije te alatke. Ako selektujemo neki objekat u property bar-u će se pojaviti neka podešavanja vezana za osnovne parametre tog objekta -veličina, pozicija, boja....








Нема коментара:

Постави коментар