понедељак, 30. април 2012.

Boje i popune

Boje i popune


Eye dropper tool -skup alatki korisnih ispitivanje fila objekata, kao i farbanje istih.
-Eye Dropper tool -alatka koja služi za određivanje boje nekog nepoznatog objekta, moguće je podešavati veličinu sakupljača uzorka.
-Paintbucket tool -bojom koja je predodređena Eye Dropper-om, ili jednostavno selektovana iz color palete, ovom alatkom popunjujemo željeni objekat, koji mora da ima zatvorene sve ivice, da bi ova alatka mogla da uradi željenu operaciju.

Outlines tool -skup alatki za podešavanje svojstava linija, i svih parametara vezanih za njih. Kroz alatke ponuđene u ovom podmeniju, možemo da direktno biramo željenu debljinu, koja izgleda upravo onako kako je prikazano na dugmićima, ili da pak pokrenemo Outline Pen Dialog koji je prvi u nizu.

Outline Pen Dialog -omogućuje podešavanja svih parametara ponaosob, koji su vezani za linije kao takve, ili u sklopu nekih objekata. Outline Pen Dialog izgleda ovako:


-Outline Color Dialog -otvara prozor kojim određujemo boju linija. Odabiranje boja je ograničeno velikim brojem Paleta, Mixera, i Modela boja.






-Color Docker Window -još jedna mogućnost selektovanja boje linija, s tim što je ovaj prozor obično postavljen kao usidrena paleta, pa je tako prostor za rad neznatno smanjen uz povećanu funkcionalnost.



Fill Tool -ovaj skup alatki omogućuje promenu boja objektima, uz veliku mogućnost odabira načina, ili samih preseta na kojima će se zasnivati to nanošenje boja. 

-Fill Color Dialog / Uniform Fill -omogućuje odabiranje boja kroz mnogobrojne Palete, Mixere, i Modele, slično kao i Outline Color Dialog (kod bojenja linija)

-FountainFill Dialog -bojenje objekata pomoću slivanja boja na više načina: Linear, Radial, Conical i Square
-Pattern Fill Dialog -omogućuje bojenje objekata pomoću Pattern principa. Potrebno je samo odabrati šaru, i njenu veličinu, kao i centralnu poziciju, i program će sam umnožiti šaru, tako da izgleda da je objekat obojen sitnim indentičnim detaljima.






Texture Fill Dialog - ova opcija funkcioniše tako što odabranu texturu alatka rasteže u unutrašnjost objekta. Postoje opcije menjanja boja, ali osnovni izgled texture ostaje. I ovde su se ljudi iz Corel-a potrudili da nam rad olakšaju velikim brojem Preseta textura.
-PostScript Texture -u ovoj alatki je moguće obojiti željeni objekat pomoću jednostavnih PostScript textura, pri čemu postoji mogućnost menjanja ponavljanja (frekvencije) objekata, debljinu i širinu reda, i faktor sive ili neke druge boje, koja je predviđena za svaku texturu ponaosob.







-Color Docker Window -isto kao i kod menija Fill Line, Color Docker Window je u vidu usidrene palete, koja može biti veoma korisna ako ovu funkciju koristimo često.






Interactive Fill Tools -ovaj skup alatki omogućuje popunjavanje objekata bojom, s time što nam se sada po prvi put javlja funkcija  Interactive Mesh Fill Tool, koja donosi nešto sasvim novo.
-Interactive Fill tool -omogućuje bojenje objekata kroz više načina prelivanja boja. Postoji mogućnost i biranja ugla prosipanja boja. Boje mogu biti samo dve, ili više, a može se i njihova širina i intenzitet menjati u prozoru Edit Fill koji izgleda kao i Fountain Fill Dialog, a omogućuje dodavanje fila sa više različitih izgleda:



-Interactive Mesh Tool Fill -jedinstvena alatka za dodavanje boja objektima. Dodavanje boja na ovaj način moguće je potpuno personalizovati prelivanje, koje je moguće na toliko raznovrnih načina, a opet toliko jednostavno. Prvo objekat možemo jednostavno obojiti nekom bojom, iz alatke Fill Color Dialog, a potom alatkom Interactive Mesh Tool dodamo mrežastu tvorevinu, koja je proširiva. Svakoj tački u mreži može se dodati posebna boja, a kasnije pravilnost mreže možemo promeniti sa alatkom Shape. 



Alatke za crtanje - Toolbox


Toolbox


Toolbox sadrži alatke pomoću kojih mogu da se stvore maltene sve slike i dokumenti koje možemo da zamislimo. Dodatne alatke su sakrivene u podmenijima (fluout menus) da bi paleta sa alatkama bila uredna i da bi se u prostoru za crtanje povećao radni prostor. Alatke su grupisane po funkcijama, one koje imaju mali trougao u donjem desnom uglu imaju podmenije koji omogućuju biranje srodnih alatki. Ukratko svi bar-ovi koji su do sada opisani, služe za neko podešavanje papira, dokumenta, ili nekih osnovnih parametara, a Toolbox služi za kreiranje samog crteža, i toliko je raznovrstan da se pomoću njega na lakši ili teži način, uz pomoć nekih dodatnih alatki, mogu kreirati sve slike koje zamislimo.



              
Pick -alatka koja služi za izbor objekata   
Alatka za oblikovanje -sastoji se iz niza srodnih alatki kao što su:
-Shape tool (F10) služi za jednostavno oblikovanje ivica objekata. Omogućuje dodavanje čvorova ili prelomnih tačaka objektu.





-Knife tool -služi za jednostavno isecanje delova iz objekta, CorelDraw nam ostavlja da odlučimo da li da se novonastali objekti odnose kao jedan ili više objekata
-Eraser tool -omogućuje brisanje pojedinih delova objekta načinjenih u CorelDraw-u, i postoji mogućnost odabiranja veličine ‘’gumice’’.
-Smudge brush -pruža mogućnost menjanja ivica objekta, uz 









odabir veličine, ugla i načina ponačanja smudge brush-a.
-Roughen brush -služi za dodatno pravljenje neravnina, ostavlja utisak bodlji na površinama objekta, može mu se menjati intenzitet i veličina.

-Free transform tool -omogućava pomeranje objekta oko svih x i y osa, a pritom se može koristiti bilo koja prelomna tačka objekta kao centar.

Zoom tool -nezaobilazna alatka koja služi za podešavanje veličine pogleda, a ne objekata. Može se takođe aktivirati iz Standard bar-a, ili sa tastature preko F2 komande (Zoom in - uveličavanje ), ili F3 (Zoom out - smanjivanje), ili pak pomeranjem scrool točkića sa miša, takodje poseduje mogućnost pomeranja kompletnog  papira posredstvom hand tool-a




Poly line tool -alatke predviđene za kreiranje linija, uz direktno podešavanje debljine, oblika kraja ili početka linije, ili modela same linije -puna linija, tačkasta, razne varijante sačinjene od manjih ili većih linija, i sve to kroz promenljivi Property bar.

-Free hand tool -omogućuje crtanje linija raznih oblika, pri čemu nam CorelDraw ostavlja mogućnost da pravimo prave linije (jednim kratkim klikom, pa onda vučemo pravac ravne linije), ili možemo da držimo dugme miša, i da kreiramo nepravilne linije 

blagih prelomnij tačaka. Kada kreiramo određenu liniju, postoji mogućnost zatvaranja, i preobraženja linije u pun (zatvoreni) objekat.
-Bezier tool -ova alatka omugućava da veoma precizno pravimo glatke krive i prave linije. Krive se prave segment po segment, postavljanjem tačaka i ugla za sledeći linijski segment. CorelDraw izvodi računanja za svaki segment linije kako bi se dobila matematički glatka kriva. kao i linije crtane slobodnom rukom, Bezier krive se opisuju preko svojih prevojnih tačaka. Postavljamo 


novu tačku na svakom mestu na kom linija menja pravac. Primer bezer alatke možemo videti na ovoj puzzl-i.
-Artistic media tool -veoma zanimljiva alatka koja je prilično važna kada pravimo crteže krativnog karaktera. Naime, artistic media alatka nam postavlja mogućnost crtanja linija koje više ne izgledaju kao obične linije već zatvoreni skup različitih objekata koji se samo raspoređuju po nacrtanoj krivoj. 

-Preset -daje mogućnost crtanja linija koje imaju određenu debljinu u samo nekim tačkama (na primer početak i kraj ili sredina) a takođe mogu biti najtanje u određenim tačkama. Na primer:


-Brush -omogućuje pravljenja linija koje su ustvari rastegljeni crteži po putanji koju mi unapred odredimo:




-Sprayer -pruža mogućnost ‘’prskanja’’ objekata koji su unapred određeni. Na primer mi prvo odredimo preset prskanja, a potom putanju po kojoj će se objekti slagati. Moguće je menjati količinu, razdaljinu, veličinu objekata, način ređanja -random, sequentially, by direction. 

Za razliku od Brush alatke koja jedan objekat razvlači po putanji, Sprayer kreira veći broj objekata koji su poređani po željenoj putanji. Svaki preset u okviru Sprayer-a ima određeni obroj sličica koji su u određenom redosledu. Od sledeće grupe objekatakreirana je linija objekata:

-Pen tool -alatka veoma slična Bezier alatki, omogućuje crtanje linije promenljive debljine, krajeva i izgleda. Linije dobijene Pen alatkom smatraju se krivolinijskim objektima i lako se menjaju, to znači da na ovakve linije možemo primenjivati iste efekte kao i na objekte.


-Poly line tool -mogućnost crtanja linija kao i kod Free Hand alatke, samo što će linija početi da se crta pri vašem kratkom kliku (za ravne linije) ili pri držanju klika (za krive linije), podešavanje parametara je takođe isto, jedina razlika je u tome što će vas posle kratkog, ili dugačkog klika mišem crtanje linije i dalje pratiti sve dok se ne klikne dva puta. Auto-Close Curve dugme funkcioniše 


samo ako se uključi pre početka kreiranja linije. Tako imamo mogućnost da unapred vidimo kako će se zatvoriti linija pre ne što je završimo.

-3 Point Curve tool -služi za jednostavno crtanje ispupčenih linija. 




Upotreba ove alatke je svedena na jednostavno određivanje pozicija za samo tri tačke.
-Interactive Connector tool -alatka koje je korisna grafičko za povezivanje dva objekata, pri čemu ivice svoje linije lepi za ivice objekata. Čak i posle pomeranja objekata, i menjanja razdaljine 





među njima, menja se i oblik linije da bi objekti ostali povezani.

Dimension tool -baš kada nam se učini da je CorelDraw ispitao sve mogućnosti pravljenja vektorskih linija i njihovih parametara, u Draw-u se javlja jedna nova alatka koja ukazuje na to koliko je Corel mislio na sve, koliko je Draw sveobuhvatan i veoma univerzalan program. Dimension alatka nam nudi postavljanje linija slično Connector alatki, ali glavna svrha ove alatke je prezentovanje razdaljina među objektima. U promenljivom Property bar-u, CorelDraw nam daje mogućnost odabiranja merenja horizontalne, vertikalne ili dijagonalne razdaljine, pored ovoga, imamo mogućnost odabiranja na koliko želimo decimala da se merenje zaokruži, u kojim jedinicama, menjanje pozicije same cifre u odnosu na liniju koja povezuje objekte kao i mogućnost dopisivanja prefiksa i sufiksa.


Restangle tool -alatke za pravljenje pravougaonih oblika služe za jednostavno kreiranje objekata pravougaonih oblika. Postoje dva načina koje nam CorelDraw nudi u pravljenju pravougaonih objekata, a to su alatke Restangle tool i 3 Point restangle tool. 
-Restangle tool -kreira pravougaone oblike pomoću dužeg klika mišem, s tim što je leva gornja ivica pravougaonika fiksirana mestom klika, a donja desna ostaje kada pustimo klik.
-3 Point Restangle tool -slično alatki 3 Point Curve, 3 Point Restangle tool nam omogućuje kreiranje krivih pravougaonika, pomoću jednog dužeg klika kojim određujemo teme pravougaonika, i jednog kraćeg kojim određujemo visinu.
Ellipse tool -omogućuje crtanje kružnih -eliptičnih oblika. Isto kao i alatka za kreiranje pravougaonika, Ellipse alatka pruža mogućnost crtanja kružnih objekata.
Ellipse tool -crta držanjem klika mišem.

-3 Point Ellipse tool -povlačenjem crte označavamo prečnik i osu obrtanja elipse, ili kruga, a trećom tačkom formiramo ostale parametre elipse. Ova alatka kao i prethodna ima mogućnost pravljenja kompjuterskih tačnih pravilnih oblika držanjem tastera Shift i Ctrl.

     Object tool -podmeni Object tool-sa se sastoji iz:
-Polygon tool -omogućuje crtanje ravnostranih ili raznostranih poligona koji mogu imati oblik mnogougla ili zvezde. Imamo mogućnost odabiranja koliko stranica želimo da naš mnogougao ima, ili koliko krakova treba da ima zvezda. Takođe moguće je izabrati oštrinu krakova zvezde.

-Graph Paper tool -pomoću ove alatke kreiramo tablice, mrežaste pozadine, grafikone. Graph Paper alatka omogućuje veoma lako 

-Spiral tool -crtanje spirala u kome je potrebno samo upisati broj koliko želimo da ih ima, i klikom miša, kao kad crtamo krug, nastaje spirala.

     Perfect Shape tool -ova alatka se sastoji iz raznih pravilnih  oblika, koji su grupisani u pet grupa: 


-Basic Shapes -jednostavno kreiranje objekata koji imaju pravilnu strukturu. Na raspolaganju su nam sledeći, i mi im možemo menjati oblik po principu kruga ili pravougaonika. 


-Arrow Shapes -omogućuje crtanje strelica, s tim što nam je izbor opcija kao i kod Basic Shapes sveden na izbor oblika i izgled linije.

                               

Text tool -Ako želimo da u programu CorelDraw-u kreiramo bilo kakav text, onda ćemo morati da počnemo od alatke koja je za to jedina predviđena, a to je Text Tool. Text tool je u mnogome sličan Text alatkama iz ostalih Windows aplikacija, jer je tu Corel pokučao da pojednostavi koršćenje i da pisanje texta u Draw-u bude podjednako lako, ako ne i lakče nego na primer u Notepad-u. Klikom na Text tool u Toolbox-u, Property bar se automatski pretvara u meni koji je, kako smo već pomenuli, nalik na svaki drugi u okviru Windows-a.
Draw pristupa stilizovanom textu i textu u pasusima na različite načine. Stilizovan text se smatra textualnim objektom, pa i njega, kao i na druge objekte sa više putanja, možemo primeniti razne specijalne efekte. Pored efekata koji se mogu na text primeniti kao i na fontove, tu su i neki efekti koji su specifični samo za text. To su na primer efekti Fill Text To Path, senčenje, dodavanje maski. Text je promenljiv, tj. može mu se menjati sadržaj i posle svih ovih efekata, ali kada text pretvorimo u krive, nismo više u mogućnosti da menjamo njegov sadržaj.

-Font list -je  prvo polje u Editing Text bar-u, i ono nam omogućava da iz font liste selektujemo željeni izgled slova. Koji će se fontovi naći u Font listi, ne zavisi od CorelDraw-a, već je to svojstveno za Windows, i one fontove koji se nalaze u Windows/Fonts direktorijumu, pročitaće svaki text program u Windowsu, pa i CorelDraw. Naravno prilikom instaliranja Corel paketa nailazimo na veliki izbor fontova, koji su kategorisani po vrsti, stilu, ili nameni. U CorelDraw-u i svim novijim programima, paketima, aplikacijama, treba koristiti samo TTP fontove, to su True Type Fontovi, koji su sačinjeni od vektora, i ne gube svoj kvalitet pri uveličavanju. 

-Font Size List - omogućuje odabir veličine slova, pri čemu text ne gubi kvalitet.

-Text Style -pretvara text u BOLD, ITALIC, UNDERLINE.

-Text Alingment -podešava horizontalnu raspoređenost texta i to može biti: 

-Fill Text to Path -jedna od možda najzanimljivijih, najkreativnijih , a ujedno i najkorišćenijih text efekata, jeste Fill Text to Path. Ova alatka nam omogućuje da raspodelimo text po listu onako kako mi želimo. Putanja texta ne mora više da bude isključivo horizontalna, CorelDraw nam nudi mogućnost postavljanja texta na jednostavan način. Prvo što je potrebno da uradimo jeste da predodredimo krivu ili pravu po kojoj će Draw poređati text na način na koji mu mi postavimo. Kriva ili prava se može postaviti preko bilo kojeg CorelDraw objekta, sve dok je on vektorski. Može se koristiti integracija više objekata. I kada konačno smislimo tu putanju, za šta je najbolje koristiti linije, jednostavno iz Text menija izaberemo opciju Fill Text to Path, pojaviće se debela crna strelica, i sve što treba da uradimo, jeste da označimo Path ili put kojim trebaju slova da se kreću.
-Format Text -dakle dok god nam text  nije pretvoren u krive, mi ga možemo menjati i podešavati, i sve to na jednom mestu koje se zove Format Text.



-Insert Character -funkcija koja nam omogućuje ubacivanje karaktera koje ne možemo ukucati sa tastature, a koje fontovi poseduju. Korišćenje je jednostavno, iz padajućeg menija Text, izaberemo Insert Character, i ostalo je samo da izaberemo željeni font.

-Writing tool -opcija koja nam pruža niz mogućnosti ako pišemo na jednom od ponuđenih jezika. Budući da CorelDraw naravno nema Srpski jezik u Dictionary listi, ova opcija je veoma korisna ako pišemo na na primer Engleskom jeziku. Writing tools se sastoji iz nekoliko podprogramčića.

INteractive tools -skup interaktivnih alatki koje sadrže više korisnih opcija pri kreativnom crtanju.
-Interactive blend tool -omogućuje povezivanje (interakciju) dva ili više objekata preko niza motamorfozičnih objekata, pri čemu se 

-Interactive Distortion tool -ova alatka služi za interaktivno preoblikovanje objekata. Naime, na željeni objekat trebamo samo da kliknemo jednom, i pokretima miša dodajemo, ili oduzimamo jačinu distorzije. Postoje tri vrste Interactive Distorsion alatke, a to su:
Možda najbitnija stvar kod ove alatke jeste da ne treba preterivati sa snagom distorzije, jer može doći do toliko promena, da se matični objekat neće ni prepoznavati, a konačni izgled objekta može biti besmislen.

-Interactive Envelope tool -omogućuje veoma sličnu funkciju kao i Shape alatka, samo što je ova predviđena za neko kompleksnije oblikovanje, ili čak distorziju objekata. Selektovanjem ove alatke, oko objekta se stvara jednostavna Curve mrežica, 




kojom podešavamo distorziju objekta.

-Interactive Extrude tool -za stvaranje treće dimenzije bilo kom objektu, ovo je prava alatka. Jednostavno odaberite objakat, i jednostavnim klikom odrediti dubinu objekta, i za sekund svaki 2D objekat prelazi u 3D.

-Interactive Drop Shadow tool -alatka namenjena za jednostavno dodavanje senke objektima. Nezavisno od složenosti objekta, ova alatka će odraditi posao, jedino je potrebno podesiti osnovne parametre: providnost, boju, složenost senke, i smer.

-Interactive transparency tool -kao i kod prethodne alatke, nije 


bitna složenost objekta da bi ova alatka napravila bilo kom objektu u našem crtežu providnost. 
Može se izabrati jedan od mnogih preseta za ovu alatku, najvažnije je reći da se providnost objekta može izraziti i kroz fill koji može biti četvrtast, radijalni, linearni, iz više boja ili iz bitmapa-a.






nekog nepoznatog objekta, moguće je podešavati veličinu sakupljača uzorka.
-Paintbucket tool -bojom koja je predodređena Eye Dropper-om, ili jednostavno selektovana iz color palete, ovom alatkom popunjujemo željeni objekat, koji mora da ima zatvorene sve ivice, da bi ova alatka mogla da uradi željenu operaciju.

Outlines tool -skup alatki za podešavanje svojstava linija, i svih parametara vezanih za njih. Kroz alatke ponuđene u ovom podmeniju, možemo da direktno biramo željenu debljinu, koja izgleda upravo onako kako je prikazano na dugmićima, ili da pak pokrenemo Outline Pen Dialog koji je prvi u nizu.
-Outline Pen Dialog -omogućuje podešavanja svih parametara ponaosob, koji su vezani za linije kao takve, ili u sklopu nekih objekata. Outline Pen Dialog izgleda ovako:
-Outline Color Dialog -otvara prozor kojim određujemo boju linija. Odabiranje boja je ograničeno velikim brojem Paleta, Mixera, i Modela boja.

недеља, 29. април 2012.

CorelDraw


Ovaj blog će vas uvesti u osnove CorelDraw-a.


Blog je namenjen svima koji žele da nauče osnove CorelDraw-a.

Sve veća upotreba blogova, radi nastavnih aktivnosti iziskuje potrebu za davanjem nekih napomema sa stanovišta korisničke podrške za novopristigle korisnike ovog vida socijalne interakcije učesnika u nastavi, posebno onoj koja se odvija korišćenje novih IT tehnologija. Tekst je namenjen i učenicima i nastavnicima koji planiraju da koriste blog u okviru predviđenih nastavnih aktivnosti.

                                                          
Od svih paketa za crtanje koji danas mogu da se pronađu na trzistu, Draw je najprodavaniji. Jedan od najvažnijih razloga za njegovu popularnost jeste njegova mnogostranost. Ovaj moćan paket  podjednako dobro zadovoljava i potrebe onih koji se crtanjem bave kao hobijem, kao i profesionalne zahteve u proizvodnom okruzenju. Interfejs Draw-a može da se prilagodi tako da radi onako kako i Vi radite. Možete da menjate postojeće i da pravite nove palete sa alatkama, menije i usidrene palete. Ukratko, možete da dizajnirate i da pravite sopstveno okruženje da bi rad s Draw-om bio kreativniji i produktivniji.
Ako u radu koristite više platformi, prepoznaćete u programu Draw mnoge alatke i mogućnosti. Većinu mogućnosti i alatki možete da prilagodite svojim zahtevima i potrebama, čime sebi otvarate nove puteve. Neverovatno je koliko je ovaj program krcat raznim mogućnostima, te postoji mnoštvo načina na koje se te alatke i mogućnosti mogu koristiti pri postizanju zadivljujućih vrhunskih rezultata. Prelaskom sa prethodnih verzija Draw-a na verziju 11, primetićete da iako je interfejs programa nov, poseduje alatke i mogućnosti na koje smo već odranije navikli.
Takodje u Draw-u postoji čitav sistem alatki koji predodređen najnovijim danačnjim trendovima, elektronskom izdavaštvu, World Wide Web-u.
Preduslova za korišćenje Draw-a je poznavanje rukovanja mišem, i osnovno znanje za korišćenje Windows-a 98, ME, 2000, XP.
Kombinovanjem moći, brzine čirokog spektra mogućnost, Draw zadovoljava potrebe različitih zanimanja kao što su: dizajneri, slikari, stručnjaci za pripremu čtampe, nastavno osoblje, dizajneri Web prezentacija, izdavači, štampari, inženjeri, multimedijalni umetnici, grafičari, studenti.
Pokretanje Draw-a je krajnje jednostavno, ono se ne razlikuje od standardnih procedura, konkretno i Draw se nalazi u meniju: Start/Programs/Corel Graphic Suite 11. U zavisnosti od brzine kompjutera sa kojeg pokrećete Draw, od njegovog pokretanja pa do konačnog prikazivanja na ekran, može da prođe podosta vremena, ali to Draw koristi za učitavanje podataka koji su mu potrebni i inicijalizaciju viče svojih elemenata za crtanje.
Pored osnovni elementi Draw-a, na primer naslovna linije i trake za pomeranje sadržaja, koji su zajednički za većinu aplikacija pisanih za Windows, ceo paket Corel poseduje specifične elemente kao što su okviri da dijalog, pokretne i usidrene palete.
Tu spadaju:
CorelDRAW 11 je verzija Draw-a koja se najlakše koristi od svih koje postoje. Ipak, to nije postignuto na račun snage. Ovaj program sadrži mnočtvo novih mogućnosti i poboljšanja. U nekim slučajevima, nove mogućnosti zamenile su dva ili više elemenata iz ranijih verzija Draw-a. To znači da je CorelDRAW 11 ponovo izgrađen na starim temeljima. On je projektovan tako da obezbedi više slobodnog prostora na ekranu, a da istovremeno ponudi snažnije alatke. Na taj način došlo se do najbržeg i najmnogostranijeg paketa za crtanje koji se nalazi na tržištu.
Mogućnosti za crtanje u programu Draw zasnivaju se na vektorskoj grafici. Za razliku od programa za obradu rasterskih slika (bit mapa), kao što je Adobe Photoshop, ili Corel Photo-Paint, koji se zasnivaju na pikselima, vektorskim slikama može da se manipuliše i da im se menja veličina a da se pri tom ne gubi kvalitet slike. Kako je u potpunosti usaglašen sa tehnologijom OLE, Draw omogućuje da se razmenjuju datoteke i informacije sa drugim aplikacijama koje podržavaju OLE, a da pri tom ne morate da koristite filtere za uviženje i izvoženje (Import/Export).
Naravno Corel nije striktno namenjen za vektorsko crtanje. Kao što programi namenjeni za crtanje rasterskih slika poseduju module za vektorsko crtanje, tako i CorelDraw 11 ima mogućnost da manipuliše i radi sa raster (bit mapiranim) slikama, World Wide Web prezentacijama, ali sve to u odredjenim granicama. Glavna upotreba Draw-a je u vektorskoj grafici, crtanju koji se ne zasniva na pikselima, već na vektorskim slikama, slikama koje su zasnovane na vektorima, i koje ne gube kvalitet prilikom menjanja veličine.




Kada pokrenemo CorelDraw 11 iz start menija, posle nezaobilaznog relativno kraćeg vremena, Draw nas dočekuje sa već dobro poznatim Welcom prozorom koji izgleda ovako:

A u njemu imamo mogućnost da selektujemo kao ćemo početi svoj crtež:
New Graphic (Novi papir)
Open Last Edited
(Otvaranjem poslednjeg dokumenti koji smo obradjivali u Draw-u; kada pokazivačem miša pređemo preko ove ikonice, u donjem levom uglu prozora Welcome, pojavljuje se ime dokumenta sa kojim smo poslednji put radili) Open Graphic (otvaramo već postojeći crtež posredstvom browse prozora).

Template (omogućava izbor šablona koji će se koristiti kao osnova za crtanje)


CorelTUTOR (pokreće se aplikacija TUTOR, koja nas vodi kroz niz vežbi pomoću kojih se lako uči korišćenje u programu CorelDRAW 11)What’s New? (detaljno predstavlja nove mogućnosti koje se mogu naći u Draw-u). Biranjem opcije New Graphic, CorelDraw 11 prikazuje svoj osnovni prozor za rad koji izgleda ovako: Kao što je već gore pomenuto, Draw se sastoji iz naslovne linije:
File, Edit, View, Layout, Effects, Bitmaps, Text, Tools, Window, Help, (menu bar) i traka za pomeranje, što je zajedničko za većinu aplikacija pisanih za Windows okruženje.

Pored menu bar-a, uDraw-u se srećemo sa: 
Status bar, Standard bar, Property bar, Toolbox,  Onscree


                                                    
                          
Pored ovih bara koje nam Draw svojim default podešavanjem nudi uključene, nama ostavlja da odlučimo da li želimo da uključimo ostale barove kao što su:



Standard Bar


Standard bar je u suštini bar koji je sačinjen od prečica (shortcuts) iz menu bar-a a to su:




New (CTRL+N)- otvaranje novog papira, isto što i New Graphic u Welcome prozoru;

Open (CTRL+O)-otvaranje već postojećeg dokumenta, preko Open Drawing prozora, isto čto i Open Graphic u Welcome prozoru; moguće je otvoriti veći broj prozora, radi copy / paste operacija, ali nam je količina otvorenih prozora ograničena samo količinom memorije koju poseduje naš kompjuter.
Save -(CTRL+S) -memorisanje crteža koji je trenutno prikazan (otvoren) preko prozora sličnim prozoru za otvaranje dokumenta.

Print -(CTRL+P) -otvara Print prozor koji nam omogućava štampanje rada, uz mnogobrojna podešavanja kao što su kvalitet, način na koji će se štampati, odabiranje štampanja jedne ili više stranica, broj primeraka, mogućnost štampanja separacija (veoma korisno u štamparijama, konkretno radi se o odvajanju boja na  osnovne: tri color -Cyan plava, Magenta crvenkasta, Yellow žuta, i Black crna, tu je i veoma korisna funkcija koja nam u vidu Issue-a skreće pažnju na greške u crtežu, koji se kasnije prilikom štampanja mogu javiti kao problem;


Cut (Ctrl +x) / Copy (Ctrl+c) / Paste (Ctrl+v)- veoma važne tri funkcije koje nam pruža kako Windows u svim svojim aplikacijama, tako i programi koji su u njegovom sklopu, pa i Draw programi; Cut, Copy i Paste funkcije se mogu primeniti na svakoj vrsti podataka, a u CorelDraw-u ove funkcije služe za slike, jer Draw sve vidi kao sliku; Ove tri veoma bitne funkcije služe za komandovanje našom Ram memorijom, naime Cut i Copy operacije ubacuju odredjeni podatak, u našem slučaju neku sliku ili objekat, u internu memoriju, a Paste nam to što želimo, to što smo označili (selektovali), pomera ili kopira (ostavljaući original na svom mestu), u zavisnosti čime smo podatak ubacili u memoriju sa Cut ili Copy.
Undo (Ctrl+z), Redo (Ctrl+Shift+Z) - Takođe kao i Cut, Copy, Paste, Undo i Redo su funkcije koje srećemo u većini aplikacija, i nezavisno od vrste programa ili njegove namene, ove funkcije služe za vraćanje (Undo) korak unazad ili (Redo) korak unapred.
Import (Ctrl+i) / Export (Ctrl+E) -Import i Export, ne tako retke funkcije u Windows aplikacijama, koje služe za ubacivanje (Import), i isto tako za izbacivanje (Export) objekata u naš dokument (crtež).
Zoom -polje za zumiranje, nema veze sa kvalitetom, ili realnom veličinom crteža - objekata, koristi samo pri boljem snalaženju u sitnim detaljima određenog crteža.



Corel Online -pokreće usidrenu paletu ‘’Web Connector’’, koja pruža mogućnost online povezivanja sa home page-om proizvođača, koristi za registraciju korisnika,  download-ovanje dodatnih filtera, ‘’trikova’’, tutora, a može se i preko nekog Internet Browsera otići na prezentaciju www.designer.com i uraditi isto. Ovo je samo primer kako je i Draw, koji je program namenjen isključivo grafičkim operacijama, veoma dobro integrisan čak i sa najnovijim Internet trendovima. Ova usidrena paleta poseduje, kao i najveći net browseri, komande kao što su Back, Forward, Stop, Reload, Favourites, Print, koje koriste isključivo za komandovanje prezentacijama.

Property bar

Property bar je paleta koja je interaktivna mogućnost Draw-a i menja se u zavisnosti od izabranog objekta i alatke. Ako bi na primer izabrali neki textualni objekat, u paleti Property  se javljaju komande za preoblikovanje i formatiranje texta. Property bar se kao i sve palete u CorelDraw-u mogu prikazivati, sakrivati, povećavati, smanjivati, i pomerati. Zatvaranje kao i menjanje 


veličine  Property palete korisno je ako nam je u prozoru za crtanje potrebno viče prostora, ili ako ovu paletu treba da uklonimo sa jednog dela crteža. Ako na primer nije selektovan ni jedan objekat , ni jedna alatka, Property bar će izgledati ovako:

Paper Type/Size -nezaobilazno podešavanje formata i veličine papira, default je Letter, ali se može postaviti i na primer A4 format kao default. Obuhvaćeni su svi standardi polazeći od A, B, C, Photo card, pa sve do Web page veličina.
Paper Width & Height -ako nam ne odgovora ni jedan od mnogobrojnih standarda papira ponuđenih u Paper Type formatiranju, možemo veličinu papira prilagoditi svojim potrebama i u jedinicama koje nama odgovaraju.
Portrait Landscape -određuje položaj papira, horizontalni ili vertikalni.


Set Default -kada izaberemo sve osobine papira, klikom na ovo dugme postavljamo trenutna podešavanja kao Default, što znači da će ovako izgledati papir svaki put kada otvorimo nivi dokument.
Units -služi određivanju jedinice u kojima će CorelDraw prikazivati sve svoje merne parametre.
Nudge offset -određuje veličinu pomeraja izraženu u jedinici koju smo prethodno odredili u Units odeljku.
Duplucate distance -određuje razdaljinu od matičnog (originalnog) objekta do kopiranog (prilikom dupliranja), posebno se unose parametri po x -osi i y osi.
Snap to grid /guidelines /object (Ctrl+Y) -uključivanjem ove funkcije određujemo da li da se, objekti koje pomeramo po prostoru za crtanje, lepe za imaginarne  linije / tačkice /objekti koje unapred predefinisani, a nevidljive štampač služe samo kao pomoć pri postavljanju objekata.

Property bar služi, kao što je pre rečeno svakoj alatci na ponaosob, jer pri selektovanju neke alatke, ova paleta prilagođava svoj izgled tako da proširi funkcije te alatke. Ako selektujemo neki objekat u property bar-u će se pojaviti neka podešavanja vezana za osnovne parametre tog objekta -veličina, pozicija, boja....